My Own Private Idaho (1991)
Benim Güzel Idahom

BerbatKötüVasatİyiMükemmel

Tür: Dram, Romantik

Ekleyen:

Tarih: 16/01/2010

Bu film, 12.625 defa incelendi.

Yorum Yaz / Oku

My Own Private Idaho (1991)

Oldukça küçük bir bütçeyle çekilen bu bağımsız film, bazı olumsuz eleştirilere ve dağıtımının sınırlı olmasına karşın kısa sürede başarı kazanarak eşcinsel sinema klasikleri arasında yerini aldı. Film, Mike ve Scott adlı iki erkek sokak fahişesinin izini sürmektedir. Mike’ın annesini aramak için Idaho’ya giden iki arkadaş, daha sonra kendilerini İtalya’da bulurlar. Zengin bir aileden gelen Scott, davranışlarının bir başkaldırı olduğu iddiasındadır. Mike ise eşcinsel ve aniden uykuya dalan bir narkoleptiktir. Bu kişisel keşif yolculuğu boyunca kurulan güçlü arkadaşlık, tek taraflı romantik bir sevgiye dönüşür.

Ödüller
1991 Deauville FIPRESCI Ödülü
1991 Toronto FIPRESCI Ödülü
1992 Venedik Volpi Kupası: En İyi Erkek Oyuncu

FRAGMANI
SITENE EKLE

2 Yanıt - “My Own Private Idaho (1991)”

  1. Görkem

    01. Mar, 2010

    Uzun zamandır arşivimde bulunan ama bir türlü izleme fırsatını bulamadığım naftalin kokulu bu filmi nihayetinde izleme şansını yakaladım az önce. Birçok arkadaşımdan ve filme yazılmış yorumlardan yola çıkarak büyük bir heyecanla başladım seyre bu filmi. Eşcinselliği ve eşcinsellerin yaşam biçimlerini çok orjinal bir dille ifade etmişki Gus Van Sant çokda fazla söze gerek olduğunu düşünmüyorum.Özellikle birkaç sahnede gözlerim dolu dolu oldu. Çaresiz bir hasatlığın pençesinde kıvranırken aşk acısınıda tatmak feci bir duygu olmalı. İtalyadaki çiftlik evinde Mike\’ ın Scott\’ ın sevişme seslerini duyuşu ve bundan duyduğu rahatsızlık inanılmaz etkiledi beni. Buna benzer birkaç sahne daha sanırım kolay kolay aklımdan çıkmayacak. Şiddetle tavsiye edebileceğim, mutlaka herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir yapım. Ama tabiki de ülkemizde bunu ne kadar tavsiye edebiliriz tartışılır. İnsanlara sadece insan oldukları için değer vermemiz gerektiği gerçeğinden çok uzaklarda olan toplumumuzun en kısa zamanda kabul edilmesi gereken gerçekleri kabul etmeleri dileğiyle.

  2. uğur

    16. Şub, 2011

    insan insandır gay olduğumu söylemek o kadar zor olmuştuki daha sonrasında ailem reddetti şimdi balıkesirde üniversite okuyorum aam ben benim kendimim hiç bir zaman kendimi satmak zorunda kalmadım ama satan arkadaşlarım var ve onlara küfr eden arkadaşlarım o insanların başka şansı yok kim isterkı tanımadıgın günde 10 adam üstünden geçsin

Yorum Bırakın