Far From Heaven (2002)
Cennetten Çok Uzakta

BerbatKötüVasatİyiMükemmel

Tür: Dram, Romantik

Ekleyen:

Tarih: 15/01/2010

Bu film, 5.716 defa incelendi.

Yorum Yaz / Oku

Far From Heaven (2002)

“Safe” ve “Velvet Goldmine” gibi filimleriyle tanıdığımız Todd Haynes, son filmi “Cennetten Çok Uzakta”da 50’li yıllar Amerikası’na içten bir bakış getiriyor. Bu bakışı oluşturmak için de o dönemin karakterini en iyi ortaya koyan filmlerden, Nazi Partisi’nin iktidara gelmesinden sonra Almanya’dan Hollywood’a gelen yönetmenlerden biri olan Douglas Sirk’ün ‘kadın filmleri (women’s pictures)’ olarak bilinen melodramlarından yararlanmış. Zaten Cennetten Çok Uzakta da Sirk’ün All that Heaven Allows (1955) filminin ‘yeniden yapımı’ olarak değerlendiriliyor.

Filmin merkezinde, satış müdürü olan kocası Frank ve iki çocuğuyla “çok mutlu” gibi görünen bir yaşam süren, o dönemin tipik “ideal eş”, “ideal anne” ve “ideal ev hanımı” prototipi olan Cathy (Julianna Moore) yer alıyor. Ancak Haynes bizi kamerasıyla o dönemin içine soktukça Cathy’nn dışarıdan göründüğü ya da kendini inandırdığı kadar mutlu olmadığını görüyoruz. Kocası Frank’in eşcinsel eğilimlerini gözardı ettiği gibi yeni, zenci bahnçıvanları Raymond’a olan aşkını da gizlemek zorunda kalıyor. Çünkü o dönemki toplumsal yaşamı sınırlayan normları içselleştirmiş durumda ve bu baskı karşısında kendini konformizmin kollarına bırakıyor.

Daha önce Genç Alman sinemsının en önemli isimlerinden Rainer Werner Fassbinder tarafından “Korku Ruhu Kemirir” adıyla yeniden çevrilen “All That Heavens”ı ikinci kez uyarlayan Haynes’in “Cennetten Çok Uzakta”yla tam bir başyapıta imza attığı söyleniyor.

FRAGMANI
SITENE EKLE

Yorum Bırakın