Brokeback Mountain (2005)
Brokeback Dağı

BerbatKötüVasatİyiMükemmel

Tür: Dram, Romantik

Ekleyen:

Tarih: 04/01/2009

Bu film, 14.418 defa incelendi.

Yorum Yaz / Oku

Brokeback Mountain (2005)

Oscar ödüllü sinemacı Ang Lee, 2005 Venedik Uluslararası Film Festivalinde en iyi film dalında Altın Aslan ödülünü kazanan Brokeback Dağı ile destansı bir Amerikan aşk hikayesini perdeye taşıyor. Pulitzer ödüllü Annie Proulx’un bir kısa hikayesine dayanan film için uyarlama, Pulitzer ödüllü yazar Larry McMurtry ve Diana Ossana tarafından gerçekleştirildi. Wyoming ve Teksas’ın büyüleyici manzaralarında çekilen filmde biri çiftlik kahyası, biri rodeo kovboyu olan iki genç erkeğin hikayesi anlatılıyor. 1963 yılında tanışan ikili arasında beklenmedik şekilde bir ömür boyu sürecek bir bağ kurulur ve beraberinde getirdiği sorunlar, mutluluklar ve trajediler aşkın dayanıklığını gözler önüne serer.

Wyoming, Signal’da bir sabah erken saatlerde Ennis Del Mar (Heath Ledger) ve Jack Twist (Jake Gyllenhaal) bölgenin çiftçilerinden Joe Aguirre (Randy Quaid) yanında iş bulmak amacıyla girdikleri sırada tanışırlar. Ennis ve Jack’in doğdukları dünya hızla değişmekte ancak çok az gelişmektedir. İki delikanlı da kendileri için önceden çizilmiş yolun farkındadır – sürekli bir iş bulmak, evlenmek ve bir aile kurmak. Ama ikisi de ifade edemedikleri bir şeye karşı açlık hissetmektedirler. Aquirre ikisini muhteşem Brokeback Dağı’nda çoban olarak yolladığında aralarında önce bir dostluk, sonraları daha yakın bir ilişki başlar.

Yaz sonunda iki gencin Brokeback’ten inip yollarını ayırması gerekir. Wyoming’de kalan Ennis, sevgilisi Alma’yla (Michelle Williams) evlenir ve hayatını sürdürürken ondan iki kızı olur. Jack ise Teksas’ta rodeo kraliçesi Lureen Newsome’ın (Anne Hathaway) dikkatini çeker. Flört ettikten sonra evlenirler ve bir oğulları olur, aynı zamanda Lureen’in babasının şirketinde çalışmaya başlarlar.

Aradan Jack, aralarındaki gizli bağı canlı tutmak için çabalarlar. Yılda birkaç kez buluşurlar. Birbirlerinden ayrı olduklarında bile sadakat, bağlılık ve güven gibi ezelden beri cevap aranan sorularla karşılaşırlar. Sonuç olarak hayatlarındaki tek değişmez doğanın bir gücüdür: sevgi.

FRAGMANI
SITENE EKLE

4 Yanıt - “Brokeback Mountain (2005)”

 1. ucurum

  25. Ağu, 2011

  cok guzel bir film seyredebileceginiz bir film zaman kaybı degill

 2. İsim (required)

  27. Eki, 2011

  Gay olmayan birininde keyif alarak izleyeceğini umuyorum…Harika

 3. blueseverything

  29. Haz, 2014

  Eşvinsel olsun ya da olmasın herkesin izleyip etkilenebileceği bir film. Ki ben sayısız kez izlemiş olmama rağmen hala etkileniyorum filmden. Ki heterosekseüel arkadaşlarımdan bile “Ağlattı ya beni.” gibisinden yorumlar aldığım su götürmez bir gerçek. 😀

 4. blueseverything

  29. Haz, 2014

  Keşke bir de doğru yazsaymışım. 😀
  Eşcinsel* 😀

Yorum Bırakın